מעורבות אזרחית - חינוך לחיים משותפים

הארגון המוביל: 
עמותת אפשר אחרת
תחום הפרוייקט: 
דמוקרטיה
אי-שיוויון
גזענות
חינוך
אופי הפעילות: 
רב שיח ודיאלוג
כתיבה ומידע
הדרכה והנחייה
התמחות והתנסות
מנחה: 
רחל לוי הרץ, מנחה מהיחידה למעורבות חברתית.
משך הפרוייקט: 
שנתי
ימי פעילות: 
א'-ה'
שעות פעילות: 
הפעילות תדרוש בוקר פנוי בשבוע, תאריכים ושעות מדויקים ימסרו בהמשך ולאחר תיאום הפעילויות מול בתי הספר.
מיקום פעילות: 
מרכז
ימי מפגשי למידה: 
ב'
שעת מפגשי הלמידה: 
16:00-18:00, אחת לשבועיים
מיקום מפגשי למידה: 
קמפוס
תיאור הפרויקט: 

עמותת "אפשר אחרת" שמה לה למטרה ליצור ולפתח היכרות קרובה ודו-שיח משמעותי בין תלמידים ערבים ויהודים ככלי להפחתת עוינות, טיפוח סובלנות, ובניית אמון בין שתי הקבוצות. 

לאתר העמותה לחצו כאן

 

מפגשי הלמידה/העשרה:

בחברה דמוקרטית, אקטיביזם ומעורבות חברתית אמורים להוות אפיקים משמעותיים להשפעה של המרחב הפרטי והמרחב הציבורי זה על זה. המפגשים יתמקדו בהשפעה הדו כיוונית של שני המרחבים הללו ובמיקום שלנו כאזרחים/ות מחוללי שינוי ופעולה. 

במהלך המפגשים, נבחן את האופנים בהם ניתן להגדיר סוגיה חברתית ולבחון דרכים שונות למתן מענה לצרכים ולאתגרים של הקהילה. עקרונות העבודה מושתתים על ההכרה שידע משולב עשייה מאפשר לנו העמקה בהבנה שלנו מאפיינים שונים של המציאות. נבחן את המיקום שלנו וההשפעה שלו על היכולת לזהות בעיה חברתית ועל המוטיבציה לצאת לפעולה. נבדוק כיצד נבחרות מתודות שונות להגשמת יעדים מחוללי שינוי וכיצד ניתן לבצע הערכה של תהליך השינוי. נשים דגש על האופנים בהם נוכל להרחיב את מעגלי ההשפעה ולייצר שיתופי פעולה מרובים. כמו כן, נבחן כיצד נוכל להתאים את העשייה שלנו לצרכים שונים שמתעוררים במציאות המשתנה. כל התכנים הללו יתייחסו לחברה הישראלית, על רב התרבותיות והאתניות המאפיינות אותה ומשפיעות על המרקם החברתי ועל המעורבות הקהילתית.

במהלך המפגשים נכיר פרויקטים וארגונים שונים הפועלים לשינוי בחברה הישראלית ונפגוש פעילים/ות מעוררי השראה אשר יוכלו לשתף אותנו בתובנות וידע שנולדו מהעשייה בשטח. 

*הסטודנטים ישתתפו במפגשי למידה יחד עם סטודנטים נוספים הפעילים בארגון הקשורים לסוגיה החברתית.

תיאור הפעילות: 

תכנית אפשר אחרת מפגישה בין בתי ספר יהודים וערבים לסדרה של 18 מפגשים. חלקם חד תרבותיים ומשמשים להכנה, משוב וסיכום וחלקם רב תרבותיים בהם מתקיימים מפגשים בנושאים שונים שמטרתם יצירת קרבה ושיח, הורדת סטראוטיפים, יצירת שת"פ וכו' התכנית באופן כללי עוסקת בחינוך לחיים משותפים.

מיקום הפעילות : שלל בתי ספר ברחבי הארץ, בפעילות הנ"ל ישתתפו המלגאים בצמוד לרכזות אזור המרכז, השרון והמשולש ולוד –רמלה.

 

ניתן להשתלב באחד מהתפקידים הבאים

 תפקיד 1 

השתלבות בפעילות העמותה במחוז מרכז, עבודה בצמוד לרכזת האזור, הגעה לבתי הספר של הרכזת להשתתפות במפגשים הרב תרבותיים בהם נפגשים תלמידים יהודים וערבים במסגרת תכנית אפשר אחרת. השתתפות פעילה במפגש, ישיבה במעגל השיח ותמיכה בעבודת המנחים היהודים בעזרת  תרגום והנגשה של השיח מעברית לערבית והפעלת התלמידים.  התפקיד מיועד לדוברי ערבית בלבד. בתקופה בה לא יתקיימו מפגשים רב תרבותיים הסטודנט יתמוך בפעילות העמותה בעבודת תרגום והנגשה של הפעילות  לחברה הערבית.

 

תפקיד 2 

יצירת סרט תיעודי על הפעילות הייחודית שמקיימת העמותה בתיכון לידי דיוויס ת"א ותיכון עמל טייבה. התפקיד מיועד לסטודנט לקולנוע , עדיף סטודנט שנה ג' בעל ידע וניסיון בצילום ועריכה. הסטודנט ילווה את פעילות העמותה בבתי הספר הנ"ל, יצלם את הפעילות ולקראת סוף השנה יכין ויערוך סרט תיעודי מהחומרים שצילם. על הסטודנט להיות בעל ידע מספק בתחום הצילום והעריכה וכן להשיג את הציוד הנדרש לטובת הנושא.

התפקיד דורש להגיע לעיתים בימים שונים בשעות הבוקר כיוון שהוא מלווה פרויקט ספציפי אחד.

 

*אנא סמנו בשדה ה"הערות" בעת ההרשמה באיזה תפקיד אתם מעוניינים.

**  הפרויקט בהיקף 110 שעות בשנה.

למי זה מתאים: 

רגישות תרבותית, יכולת עמידה מול קבוצה.

תפקיד 1: חובה ידיעת השפה  הערבית ברמה גבוהה מאוד, עדיפות לדוברי שפת אם.

תפקיד 2: סטודנטים ממגמת קולנוע בעל ידע וניסיון בצילום ועריכה. עדיפות תינתן לסטודנטים שנה ג'.

סטטוס הרשמה: 
ההרשמה סגורה
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive