חוגי טבע לאנשים עם צרכים מיוחדים

הארגון המוביל: 
לטם - טבע נגיש לכולם
תחום הפרוייקט: 
הדרה חברתית
חינוך
סביבה וקיימות
צרכים מיוחדים
אופי הפעילות: 
שינוי חברתי
הדרכה והנחייה
חונכות וליווי
התמחות והתנסות
מנחה: 
אלמוג מהצרי מעמותת לטם ומנחים מקצועיים נוספים.
משך הפרוייקט: 
שנתי
ימי פעילות: 
א'-ה'
שעות פעילות: 
שעות אחר הצהריים, משתנה מקבוצה לקבוצה.
מיקום פעילות: 
תל-אביב, צפון, מרכז
ימי מפגשי למידה: 
ד'
שעת מפגשי הלמידה: 
17:00-19:30, יתקיימו 8 מפגשים לאורך השנה: 4 בקמפוס ו-4 בצפון/ירושלים.
מיקום מפגשי למידה: 
קמפוס
תיאור הפרויקט: 

עמותת לטם פועלת להעצמה של ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים מזה 25 שנים באמצעות הדרכה חווייתית בחיק הטבע. העמותה הוקמה בעקבות מפגש של עמוס זיו מייסד העמותה עם קבוצה של לקויי ראיה וההבנה כי יש צורך לעשות התאמות מיוחדות בהדרכה בחיק הטבע. כיום לטם הוא הארגון המוביל בארץ בהדרכת פעילויות טבע לאנשים עם צרכים מיוחדים.

בין האוכלוסיות איתן פועלת העמותה אנשים עם לקויות שונות: פיזיות, נפשיות, חושיות, שכליות, תקשורת וכן נשים נפגעות אלימות וילדים ונוער בסיכון. לטם מאפשרת ליותר מ 35,000 מודרכים בשנה ליהנות מפעילות בחיק הטבע באופן נגיש ומותאם. באמצעות שני מרכזי הדרכה האחד בצפון בחוות עמק השלום ליד יקנעם והשני בירושלים, פותחת לטם "דלת אל הטבע" לכלל האוכלוסייה בישראל. על פעילותה זו זכתה העמותה בפרס קרן שלם לשנת 2017.

לטם מדריכה טיולים וחוגי טבע לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים בכל רחבי הארץ. הטיולים מותאמים לקבוצה על פי הרמה הפיזית, הקוגניטיבית או הנפשית של המשתתפים. במהלך הפעילות מושם דגש על לימוד מושגי יסוד, קידום מיומנויות מוטוריות ופיתוח כישורים חברתיים, תוך שימוש בעזרים ואמצעי המחשה – ילד עם לקות ראייה יכול למשש עזרים תלת-ממדיים, ילדה על הרצף האוטיסטי תשתמש בלוחות תקשורת ומבוגר עם לקות שכלית יקבל הסברים בפישוט לשוני.

 
מפגשי הלמידה/העשרה:

הסטודנטים ישתתפו במפגשי למידה בהם יתבוננו בסוגיות איתן מתמודדים אנשים עם צרכים מיוחדים, יכירו את הלקויות השונות ויבינו יחד את האתגרים בהדרכה ובהקשר החינוכי-חברתי. הסטודנטים יפגשו אנשים שונים המתמחים בהנגשת הטבע בהיבטים שונים ומתוך התבוננות בצרכים המיוחדים של האוכלוסיות השונות. במהלך השנה יתקיימו 4 מפגשים בסמסטר בנוסף להכשרה הראשונית. 

תיאור הפעילות: 

הדרכת חוג טבע חוויתי שבועי במסגרת של אנשים עם צרכים מיוחדים.

חוגי הטבע מתקיימים במוסדות החינוך המיוחד ומיועדים לאפשר גם לבעלי לקויות לחוות את הטבע ולקיים פעילות בכיתה או חצר המוסד. החוגים נערכים בקבוצות קטנות כאשר נעשית התאמה של מערכי ההדרכה ליכולות המשתתפים, תוך שימוש בטבע ככלי משמעותי ומעצים ללמידה. במסגרת החוג יגיע למוסד מדריך קבוע למפגש שבועי ויעביר תכנים מעולם הטבע, המותאמים לרמת המודרכים ויכולותיהם.

** הפרויקט בהיקף של 90 שעות בשנה.

למי זה מתאים: 
  • סטודנטים מכל תחומי הלימוד, בעלי עניין בטבע ובהדרכה, בעלי סבלנות ויכולת הכלה, רגישות ואמפתיה. 
  • המתעניינים בתחום הצרכים המיוחדים ובעלי רצון לעזור ולהשפיע. 
  • נדרשת אחריות אישית ויכולת להתחייב להגיע לפעילות באופן רציף במהלך השנה.
סטטוס הרשמה: 
ההרשמה סגורה
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive