המציאות שלנו השתנתה, ולכן גם החלומות. אז איך לבחור מסלול לימודים ומקצוע?

בחירת מסלול לימודים ומקצוע היא אחת ההחלטות החשובות בחיים, שכן לתחום עיסוקו של אדם יש השלכות עתידיות משמעותיות מבחינה אישית, חברתית וכלכלית.

 

צעירים רבים העומדים בפני החלטה זו מתקשים בבחירה. הסיבות לכך רבות ומגוונות. ההיצע הרב והמגוון של אפשרויות לימוד ומוסדות לימוד, היעדר מידע מספיק על עולם המקצועות וההשכלה, חוסר היכרות עם הכישורים והמאפיינים האישיים והמצב המורכב של שוק העבודה, כל אלה יוצרים מידה רבה של בלבול והתלבטות.


מלחמת "חרבות ברזל" שפרצה ב-7.10 הוסיפה מימד נוסף של בלבול וחוסר וודאות לחייהם של הצעירים הישראלים. רבים מאד מביניהם נמצאים בשירות צבאי, בין אם בסדיר או במילואים, וחייהם ותכניותיהם לעתיד התערערו ברגע אחד. במהלך השירות הם חווים חוויות קשות, מנותקים ממשפחותיהם וחבריהם שמהווים סביבה תומכת, אינם יודעים מתי ישוחררו מהשירות וישובו לחייהם הסדירים גם כשישובו לחיי השיגרה, לא בהכרח תהיה זו אותה שיגרה לה הורגלו. דברים רבים אולי ישתנו.


אחת ההשפעות של מציאות זו נוגעת גם להחלטות בדבר בחירת מסלול לימודים וקריירה, בין אם בשל שינוי סדרי עדיפויות, תחושה שאין זה הזמן לקבל החלטה כה משמעותית או הרגשה של היעדר משאבים של זמן, חוסן נפשי ופניות רגשית להתמודד עם הדרישות הלימודיות הנלוות לה. באוניברסיטת תל אביב אנו עדים לסיטואציות של דחיית ההחלטה בדבר בחירת מסלול לימודים, התלבטות וחוסר וודאות האם הבחירה שנעשתה היא הנכונה על ידי סטודנטים שכבר בחרו במסלול לימודים ונרשמו אליו, ואף של ביטול הרישום.


אנו במרכז לייעוץ לימודי ותעסוקתי שבאוניברסיטה חשים שדווקא בתקופה זו התרומה שלנו לאותם צעירים מתלבטים יכולה להיות מועילה וחשובה מתמיד. המרכז לייעוץ מסייע, באמצעות צוות מקצועי של פסיכולוגיות תעסוקתיות, בבחירה של תחום לימודים או תעסוקה ותכנון התפתחות הקריירה העתידית, תוך הכרות עצמית טובה יותר והכרת האפשרויות הלימודיות והמקצועיות הקיימות.  לשם כך נעזר צוות היועצות במגוון כלים, שיחות, שאלונים ומבחנים, כדי לקבל את מירב המידע על הפונה – הרקע הלימודי, המקצועי והאישי שלו, ציפיותיו, מהות הלבטים ומקורות הקושי בקבלת החלטה, כישורים, נטיות, תחומי עניין ותכונות אישיות.

כמו כן קיימת במרכז ספריית מקצועות ייחודית המכילה מידע מקיף ממגוון מקורות על מקצועות, תחומי לימוד ותכניות לימודים. הספרייה מנוהלת על ידי מידענית מומחית בתחום ההשכלה הגבוהה, והמידע שבה מתעדכן באופן שוטף במטרה לעקוב אחר השינויים התכופים בעולם הלימודים ובשוק העבודה.

מוצעים שני סוגי ייעוץ: ייעוץ מלא המורכב משלושה מפגשים ומערכת מבחנים מקיפה, הכוללת מבחני כישורים, שאלוני נטיות מקצועיות ומבחני אישיות, וייעוץ חד פעמי, ללא מבחנים.  


בתקופה יוצאת דופן זו שבה אנו נמצאים אנו מאמינים שהייעוץ יכול לסייע למתלבטים לגבש החלטה מושכלת ומותאמת למאפיינים היחודיים לא רק שלהם, אלא גם של התקופה, ובסופו יצאו מודעים ומחוזקים יותר לקראת העתיד המצפה להם.

יתרה מזו, על מנת להנגיש את הייעוץ גם מבחינה כלכלית, אנו מציעים יעוץ בעלות מוזלת של 750 ₪ לחיילים.ות וחיילים.ות משוחררים.ות.

 

עלות מוזלת במיוחד למשרתים ומשרתות במילואים שגוייסו בצו 8 במלחמת חרבות ברזל ויש באפשרותםן להציג צו מילואים של שבועיים לפחות, במחיר של 150 ₪ ליעוץ מלא (במקום 950 ₪). 

 

פרטינו ליצירת קשר:
בניין מרכז הסטודנטים ע"ש א. מיטשל, חדר 235
טלפון 03-6409692
מייל yeutz@tauex.tau.ac.il
https://deanstudents.tau.ac.il/consulting

נכתב ע"י: מיכל בן יוסף – מידענית המרכז לייעוץ לימודי ותעסוקתי

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>