בחירת מסלול לימודים ומקצוע בעידן של שינויים

בחירת מסלול לימודים ומקצוע בעידן של שינויים

 

מיכל בן יוסף – מידענית המרכז לייעוץ לימודי-תעסוקתי
ד"ר תמי אמיר ראש המרכז לייעוץ לימודי-תעסוקתי ואבחון לקויות למידה

 

"חיפשתי יעוץ שיהיה אפקטיבי באמת, שיעזור לי לשאול את השאלות הנכונות בכדי להבין מה אני רוצה לעשות בחיים ומה יהיה הצעד הנכון הבא. לא משנה כמה אתה חכם ,או כמה אתה מכיר את עצמך ומודע, אך בשביל לקבל החלטות, לפעמים אנחנו צריכים מישהו שיעזור לנו לראות את עצמנו באור אמיתי..."
 

בחירת מסלול לימודים ומקצוע היא אחת ההחלטות החשובות בחיים, לתחום עיסוקו של אדם יש השלכות עתידיות משמעותיות מבחינה אישית, חברתית וכלכלית.

 

צעירים רבים העומדים בפני החלטה זו מתקשים בבחירה. הסיבות לכך רבות ומגוונות. ההיצע הרב והמגוון של אפשרויות לימוד ומוסדות לימוד, היעדר מידע מספיק על עולם המקצועות וההשכלה, חוסר היכרות עם הכישורים והמאפיינים האישיים והמצב המורכב של שוק העבודה, כל אלה יוצרים מידה רבה של בלבול והתלבטות.

 

המשימה קשה במיוחד בימינו, בשל האופי והסגנון של עולם התעסוקה החדש המתאפיין בחוסר ודאות ואינו מבטיח יציבות תעסוקתית. מקצועות קיימים נעלמים או משנים את פניהם, ומיטשטשים הגבולות שמגדירים את המקצועות. קיימת מגמה נרחבת של רב-תחומיות במסגרתה תחומי ידע זולגים זה לתוך זה, משלימים ותורמים זה לזה ליצירת תחום ידע חדש שדורש מיומנויות מעולמות שונים. מצד שני זה עולם של התמחויות, בנישה או ענף מסויים של התחום.   

 

 

לצד אלה צצים מקצועות ועיסוקים חדשים, שאת חלקם לא ניתן ללמוד בשום מקום. וקיימים גם מקצועות העתיד, מקצועות שאנו בכלל לא יודעים עדיין מה יהיו, אבל נדרשים להכשיר את עצמנו לקראתם אם נרצה להשתלב בהצלחה בשוק העבודה.

 

מאפיין נוסף של שוק העבודה הנוכחי הוא האפשרות לעבוד במשרות נחשקות המניבות הכנסה נאה גם ללא השכלה פורמלית, על בסיס רקע תעסוקתי קודם או למידה תוך כדי התנסות מעשית. רבים שואלים אם כך למה בעצם צריך ללמוד?

 

לכל השאלות וההתלבטויות האלה אנו במרכז לייעוץ לימודי ותעסוקתי שבאוניברסיטת תל אביב נדרשים לספק תשובות. המרכז לייעוץ מסייע, באמצעות צוות מקצועי של פסיכולוגיות תעסוקתיות,  בבחירה של תחום לימודים או קריירה, תוך הכרות עצמית טובה יותר והכרת האפשרויות הלימודיות והמקצועיות הקיימות. 

 

הייעוץ מוצע לאנשים בשלבים שונים של חייהם - תלמידי תיכון המעוניינים ללמוד במסגרת העתודה האקדמית, צעירים אחרי שירות צבאי המתלבטים לגבי בחירת תחום לימודיהם, סטודנטים החשים שתחום הלימודים בו בחרו אינו עונה על ציפיותיהם והיו מעוניינים לשנותו, בוגרים שסיימו את לימודיהם ומתלבטים לגבי המשך לימודים ו/או תעסוקה ואנשים המעוניינים לשנות את עיסוקם ולבצע הסבה מקצועית.

 

לשם כך נעזר צוות היועצות במגוון כלים, שיחות, שאלונים ומבחנים, כדי לקבל את מירב המידע על הפונה – הרקע הלימודי, המקצועי והאישי שלו, ציפיותיו, מהות הלבטים ומקורות הקושי בקבלת החלטה, כישורים, נטיות, תחומי עניין ותכונות אישיות.

 

מוצעים שני סוגי ייעוץ: ייעוץ מלא המורכב משלושה מפגשים ומערכת מבחנים מקיפה, הכוללת מבחני כישורים, שאלוני נטיות מקצועיות ומבחני אישיות, וייעוץ חד פעמי, ללא מבחנים.  

 

כמו כן קיימת במרכז ספריית מקצועות ייחודית המכילה מידע מקיף ממגוון מקורות על מקצועות, תחומי לימוד ותכניות לימודים. הספרייה מנוהלת ע"י מידענית מומחית בתחום ההשכלה הגבוהה, והמידע שבה מתעדכן באופן שוטף במטרה לעקוב אחר השינויים התכופים בעולם הלימודים ובשוק העבודה. 

 

פרטינו ליצירת קשר:

בניין מרכז הסטודנטים ע"ש א. מיטשל, חדר 235
טלפון 03-6409692
מייל yeutz@tauex.tau.ac.il

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>