אבחון לקויות למידה וקשב

אבחון לקויות למידה

סטודנטים ומועמדים ללימודים אשר אובחנו בעבר כלקויי למידה וזקוקים להתאמות לימודיות, חייבים לעבור אבחון במרכז או להציג אבחון מת"ל (גם אם בידם תוצאות אבחונים אחרים). אין די באבחון קשב לצורך קבלת התאמות.

 

המרכז מציע שני סוגי אבחונים:

 • אבחון פנימי - מיועד לסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב בלבד. האבחון והמלצותיו תקפים באוניברסיטת תל אביב.
 • אבחון מת"ל - מערכת ממוחשבת של מבחנים ושאלונים התקפה בכל המוסדות האקדמאיים בישראל.

 

אבחון פנימי

1. הנבחן מתבקש לגשת למזכירות כדי למלא שאלונים ולהביא מסמכים רלבנטיים לאבחון: אבחונים קודמים, ציוני תעודת בגרות, ופלט ציונים עדכני.

2. יש למלא טופס ויתור סודיות לשם העברת דו"ח סיכום האבחון לפקולטה וכן לחתום על הצהרת התחייבות לתהליך ונוהל האבחון.

3. האבחון כולל פגישת אבחון אחת ופגישה נוספת של משוב. בפגישת המשוב נמסרות לנבחן תוצאות האבחון והמלצות לטיפול ולסיוע. במידה ונמצאה לקות למידה המצריכה שימוש בהתאמות לימודיות, מופק דו"ח אשר נשלח לוועדות ההוראה של הפקולטות.

 

הערות חשובות

 • מחיר האבחון הפנימי הוא 970 ₪ עבור סטודנטים בעלי אבחון בתוקף (אבחון שנערך לפני פחות מ-5 שנים). ללא אבחון קודם תקף מחיר האבחון הוא 1100 ₪.
 • במידה והומלץ על מתן התאמות לימודיות, נשלח מכתב לועדת ההוראה של הפקולטה. ועדת ההוראה משתמשת בהמלצות אלו כחלק משיקוליה, אך אין בהן כדי לחייב אותה לבצע אותן כלשונן.
 • מפאת ריבוי הפונים, רשימת ההמתנה לאבחונים היא ארוכה. לצערנו, לא נוכל להיענות לפניות דחופות בשבוע בו עומד להתקיים המבחן. לכן, אם ידוע על קיומו של קושי, יש לפנות בהקדם.
 • יש להודיע כ-24 שעות מראש במקרה של אי הגעה לאבחון.

 

כדי לקבוע אבחון פנימי (לסטודנטים בלבד), יש ליצור קשר עם מזכירות המרכז בטל': 03-6409692, או בדוא"ל: yeutz@tauex.tau.ac.il

 

אבחון מת"ל (המידע לקוח מתוך אתר המרכז הארצי לבחינות והערכה)

כדי לקבוע אבחון מת"ל, יש ליצור קשר עם מזכירות מת"ל הנמצאת במרכז "בצוותא" בטל': 03-6405449, או בדוא"ל: matal@tauex.tau.ac.il

מרכז "בצוותא" נמצא בספריית מדעי החברה, הניהול והחינוך, בקומת הקרקע (קומה 0).

קבלת קהל ומענה טלפוני בימים א'- ה' בין השעות 10:00-14:00

מערכת מת"ל, מערכת ממוחשבת אשר פותחה על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה לצורך אבחון לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז בקרב מועמדים להשכלה גבוהה, ותלמידים הלומדים במסגרתה.

תהליך האבחון כולל שלוש פגישות, שתי פגישות בנות כשעתיים-שלוש כל אחת, בהן הנבחן מבצע את המבחנים הממוחשבים. בסיום התהליך, מתקיימת פגישת משוב עם מאבחנת, שמטרתה העמקת הבירור והסבר על תוצאות האבחון והמלצות לטיפול ולסיוע.

מחיר האבחון נקבע על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה והוא 1714 ש"ח מתוכם 95 ש"ח דמי טיפול בפנייה.

תוקף האבחון במת"ל מותנה בשיתוף פעולה מלא של הפונה, הן במסירת מידע מלא ונכון והן בתפקוד במטלות המבחנים כמיטב יכולתו. במידה שהתמונה שתתקבל ממכלול הנתונים תהיה בלתי סבירה, לא שלמה או מעורפלת, ייתכן שהמאבחן לא יוכל לגבש אבחנה חד-משמעית והמלצות להתאמות ולסיוע.

האבחון באמצעות מת"ל קביל לצורך הגשת בקשה לתנאים מותאמים בבחינה הפסיכומטרית, ולצורך הגשת בקשה לתנאים מותאמים בבחינות אקדמיות בכל המוסדות להשכלה גבוהה. עם זאת, יובהר כי המוסדות אינם מחויבים לאמץ את חוות הדעת של המאבחן ואת המלצותיו בדבר מתן התאמות. ההחלטה הסופית בדבר מתן התאמות שמורה לוועדה מקצועית הפועלת בכל מוסד.

 

יש לצרף את המסמכים הבאים:

 • שאלון לפונה:קישור להורדת שאלון אישי בלשון זכר / נקבה . סטודנטים של אוניברסיטת תל-אביב נדרשים למלא שאלון נוסף אשר יינתן במזכירות.
 • תעודה מזהה.
 • תעודת בית ספר, ובפרט תעודות סיום מכיתות א' ו' ט' ו – יא'.
 • תעודת בגרות או גיליון עדכני של ציוני בגרות במקצועות בהם נבחנת עד כה.
 • דוחות אבחון קודמים.
 • תעודת ציון של הבחינה הפסיכומטרית (במידה וניגשת לבחינה זו בעבר).
 • אישורים על זכאות להתאמות בדרכי היבחנות בבחינות הבגרות או בבחינה הפסיכומטרית.
 • סטודנטים שכבר לומדים במסגרת מוסד אקדמי כל שהוא ופונים לצרכי בדיקת זכאות להתאמות בדרכי היבחנות מתבקשים להביא גליון ציונים עדכני.
 • מסמכים אחרים הנוגעים לקשיים שבגינם פנית לאבחון, כגון: הפניות לאבחון, הפניות לטיפול וסיוע, הערכות מורים או מטפלים, סיכומי טיפולים, תיעוד רפואי של תרופות.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>