יוצרים שיח בין תרבותי

פרויקט חברותא במסגרת תכנית מתחברים מחבר בין סטודנטיות חילוניות לנשים חרדיות

20 אפריל 2016

 

פרויקט חברותא מתקיים במסגרת תכנית מתחברים זו השנה הראשונה באוניברסיטת תל אביב ומטרתו ליצור שיח פתוח בין סטודנטיות חילוניות לנשים חרדיות.

 

בחברותא של אונ' ת"א נפגשות נשים בטווח גילאים רחב, חלקן מגיעות מלב ליבה של החברה החרדית וחלקן סטודנטיות חילוניות הלומדות באוניברסיטה. הנשים לומדות על החברה החרדית והחילונית, ערכי היסוד ומקומן המשתנה בחברה הישראלית, מעמדה ותפקידה של האישה החרדית והאישה החילונית במשפחה, בחברה ובעבודה, על דמוקרטיה ומיעוטים, התא המשפחתי וחינוך ילדים במאה ה – 21. הנשים נפגשות כקבוצה ומקיימות  דיונים על לב המחלוקת בין שני העולמות, מעמד האישה, צבא, חינוך, יהדות, נישואים ועוד.

מלבד המפגשים הקבוצתיים נערכות שיחות חברותא טלפוניות אישיות בין חרדית וחילונית אחת לשבוע בהן משוחחות הבנות על כל נושא העולה על רוחן וכל אחת משקפת את נקודת מבטה ותפיסת עולמה.

 

לגלות את הקסם שביהדות ולהפטר מדעות קדומות

תם שנברג, סטודנטית שנה ג' להנדסה מכנית מספרת על חווית החברותא שלה, "בחברותא גיליתי שמתחת לכל השכבות החיצוניות ואולי גם הפנימיות - יש בכל חברה אותו צמא לאושר, לחברים טובים, לסביבה אוהבת, לסיפוק עצמי ולהתפתחות אישית.

שרה, היא ה"חברותא" שלי,  היא אישה חרדית מבני ברק שאני משוחחת איתה "אחת על אחת" ברמה שבועית. שרה עזרה לי לגלות את הקסם שביהדות ולמחוק כל דעה קדומה שהייתה לי. בנועם הליכותיה המופלא, היא מצליחה להעביר ולהסביר נושאים מורכבים בצורה מעניינת והיא יוצרת טעם רב להמשיך ולשמוע עוד. אין כל ספק שלעיתים קשה לנו כחילוניות לקבל דרך חיים כל כך שונה משלנו, קשה לנו לקבל את זה שחרדים לא עושים בגרות כי הם מקלים בחשיבות לימוד מקצועות מסוימים. קשה לנו לקבל את ההפרדה בין נשים וגברים, וכמובן מאוד קשה לנו לקבל את ההתנגדות לגיוס לצה"ל. לעיתים התחושה היא שהחברה החרדית עושה לעצמה הנחות, מתבדלת ונשארת מכונסת בתוך עצמה ולא מנסה להתמודד עם העולם הגדול שקיים בחוץ. את הסיבות לכך אני לאט לאט לומדת יחד עם שרה החברותא שלי, ולא תמיד מסכימה, אבל מרגישה שנכון יותר להכיר ולא להסכים מאשר לא לדעת ולטפח את הדעות הקדומות והאנטי כלפי החרדים.

למרות כל הקונפליקטים כיום אני כבר הרבה יותר שלווה כשאני שומעת "חרדים". אין לי כל ספק שיש לי עוד הרבה סודות לגלות על העולם הזה ויש בו רעיונות ותובנות ייחודיים מאין כמותם, חכמת יהדות ייחודית ומפעימה. היום אני כבר הרבה יותר שמחה לחיות לצד החרדיות חברותיי, בייחוד בזכות שרה ה"חברותא" המופלאה שלי, שהיא אישה ראויה להערצה, עם חכמה גדולה ורצון ענק לקרב בין לבבות".

ריקי, מנחה בתכנית מטעם ארגון איילת השחר מוסיפה, "הדיאלוג הזה מאפשר לנו החרדיות הצצה לעולמן של הסטודנטיות החילוניות והבנה שלמרות השונות המכנה המשותף רחב הרבה יותר משחשבנו".

 

לפגוש את הפעילות בקמפוס

סטודנטיות הפעילות בחברותא במסגרת 'תכנית מתחברים' יפעילו לאחר החג דוכני חשיפה בקמפוס במטרה לעניין סטודנטים וסטודנטיות נוספות בפעילות בה הן משתתפות, במסגרת הפעילות בדוכן יספרו על הפרויקט, ישתפו בחוויות ובתרומה האישית האדירה שהפרויקט נותן לכל אחת מהמשתתפות.

 

 

רוצים להתחבר, לגלות עולמות חדשים ולפתוח צוהר להיכרות מרתקת?

מוזמנים ליצור קשר: נשים: 073-2322222,  גברים: 1800-202-502, פייסבוק: www.facebook.com/chavruta , אתר: http://b-2.co.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>