איזה נושאים חברתיים מעניינים אתכם?

תכנית מתחברים עוסקת בנושאים חברתיים רבים ומגוונים, מוזמנים לבחור את הנושא שמעניין אתכם

 

צדק חברתי וכלכלי 
"העם דורש צדק חברתי" הוא סלוגן שחקוק בזיכרון של רובנו מאז המחאה החברתית של קיץ 2011. המחאה שהתחילה כשורת אוהלים צנועה בשדרת רוטשילד הפכה לתנועה שסחפה אלפים, להקמתה של ועדת טרכטנברג המפורסמת ולסדרה של ועדות ממשלה לבחינת נושאים חברתיים.
בעוד שהדעות על הצלחת המחאה ועל הישגיה חלוקות, לא ניתן להכחיש כי בשנים האחרונות יש עיסוק הולך וגדל במושגי הצדק החברתי והכלכלי בחברה הישראלית, ואנו עדים לצמיחתם ולהתפתחותם של קבוצות וארגונים רבים הפועלים לקידום נושאים אלה. אנו מזמינים סטודנטים המעוניינים לקחת חלק משמעותי בפרויקטים מרתקים תוך התנסות בהתמודדות עם מנגנונים ביורוקרטיים ומוסדיים, מיצוי זכויות, קידום שוק הוגן, ובעיקר חיזוק  אמונתו של כל אזרח בכוחו להשפיע ולשנות.

 

דמוקרטיה שקיפות ואזרחות 

החברה האזרחית פועלת במרחב שנוצר בין המנגנונים המדינתיים ובין הספירה הפרטית - בין הציבורי והפרטי. בין אם מדובר בקבוצות וולונטריות, עמותות, ארגונים מקצועיים או התארגנויות הורים או תושבים, תפקידה של החברה האזרחית הוא לקדם אינטרסים משותפים שאינם בהכרח מוגנים ע"י המדינה או המגזר הפרטי. כיום, רבים מהארגונים בחברה האזרחית ובמגזר השלישי עוסקים בביקורת על גופי ההון והשלטון, ובקידום השקיפות, הדמוקרטיה והמעורבות האזרחית.
הפרויקטים המוצעים לסטודנטים עוסקים בתחומים מגוונים שהמשותף להם הוא הצורך באנשים יוזמים ובעלי רצון לקדם את החברה האזרחית והמעורבות הקהילתית בישראל.

 

צעירים ומנהיגות

"העתיד הוא בידי הצעירים"  הוא ביטוי השגור בפי רבים. כולנו יודעים שמנהיגי המחר יצמחו מהנוער של היום. כיצד נוכל לפתח את כישורי המנהיגות של בני הנוער בישראל? כיצד נוודא שבידי הצעירים בחברה הישראלית, במרכז ובפריפריה, בחברה הערבית והיהודית, ישנם הכלים לחלום, להעז ולפעול? ואולי חשוב מכל, כיצד נצייד את מנהיגי המחר בערכים של סובלנות, פתיחות ושוויוניות? 
פיתוח כישורי מנהיגות בקרב צעירים וסטודנטים באוניברסיטת ת"א מהווה חלק משמעותי מהעשייה ביחידה למעורבות חברתית מזה שנים, וכעת אנו מפתחים אף יותר את הנושא יחד עם ארגונים מובילים בתחום ומציעים לכם, הסטודנטים, לקחת תפקיד מוביל ביצירת קבוצות מנהיגות בקרב בני נוער ולהוות עבורם מודל להשראה. 

 

אי שוויון והדרה חברתית 

בחברה הישראלית פערים רבים: כלכליים, חברתיים, פערים בחינוך, בנגישות ובהזדמנויות. חלקים נכבדים באוכלוסייה אינם נהנים מאותו יחס ולעיתים סובלים מאפליה על רקע דת, גזע, גיל ומין ואף על רקע מוגבלויות רפואיות, נפשיות או אפילו משקל גוף. 
התמודדות עם אי שוויון והדרה חברתית בישראל אינה משימה פשוטה וארגונים רבים משקיעים את מרצם בקידום הנושא למודעות ובסיוע במיצוי זכויות חברתיות וחוקיות של תושבי ויושבי המדינה. אנו מזמינים אתכם לפעול למען צמצום פערים, הסרת חסמים ומיצוי זכויות מתוך שאיפה ליצירת חברה ישראלית מתוקנת.
 

קשישים וניצולי שואה

"והדרת פני זקן" – מה המשמעות האמתית והיום יומית של מצווה זו בחיינו? למרות שהזקנה היא חלק בלתי נמנע בחיים, נראה כי הקשישים בחברה המערבית סובלים רבות מיחס מפלה, מסטיגמות ואף מאלימות. מצב זה הופך אף רגיש וקשה יותר סביב מצבם של ניצולי השואה בישראל שרבים מהם חיים בעוני ומצוקה.
הפרויקטים  סביב סוגיה זו מיועדים לסטודנטים המעוניינים לפעול למען שינוי תדמיתו של האדם הזקן בחברה הישראלית ולעסוק בקידום קשישים וזכויותיהם בחברה מודרנית וטכנולוגית, תוך ניפוץ סטריאוטיפים ומיתוסים.

 

זכויות אדם וגזענות 
הזכות לחיים ולחופש ביטוי, הזכות לפרטיות ולקניין, הזכות לבריאות ולחינוך. כל אלה הן חלק מזכויות האדם, רעיון שפותח על ידי הוגים ליברלים והומניסטיים, לפיו ישנן זכויות להן זכאי כל אדם מעצם היותו אדם ללא הבדלי גזע, מין ודת. זכויות האדם הן זכויות טבעיות אותן החברה והמדינה צריכות להבטיח ולהגן במקרים בהן מופרות. 
בישראל קיימים ארגונים שמטרתם לקדם הגנה על זכויות אדם דרך פעילות משפטית, תקשורתית, חינוכית או פרטנית. הפרויקטים המוצעים מיועדים לסטודנטים בעלי רצון לפעול למען שינוי חברתי דרך עיסוק בסוגיות הגזענות וזכויות האדם בישראל ולקחת חלק במאבק באלימות. 

 

סביבה, קיימות ובעלי חיים

המודעות לקיימות, איכות הסביבה והגנה על בעלי חיים הולכת וגדלה בשנים האחרונות בחברה הישראלית מתוך ההבנה כי משאבי כדור הארץ מוגבלים ואנו מופקדים על הבטחת עתידו של כדור הארץ ועל המשך קיומם של המינים השונים החיים לצידנו. 
אנו שמחים לאפשר לסטודנטים לקחת חלק בפרויקטים חשובים וחדשניים העוסקים באיכות סביבה, קיימות וזכויות בעלי חיים, לקחת חלק במגמה הירוקה ולקדם נושאים חשובים לסביבה בה אנו חיים.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>