לקות למידה והצלחה בלימודים: דווקא כן הולכים ביחד!

גם סטודנטים עם לקויות למידה יכולים לעבור חוויה אקדמית מעולה באוניברסיטה. אספנו כמה טיפים מועילים שיכולים לעזור

לקות למידה והצלחה בלימודים: דווקא כן הולכים ביחד!

לא קל להתחיל שנה א' באוניברסיטה. סטודנטים חדשים צריכים להסתגל למקום חדש, לקשור קשרים חברתיים חדשים וללמוד לאהוב את האוכל שמוכרים בקפיטריה. עבור סטודנטים עם לקויות למידה מתווספים קשיים נוספים שאין לאחרים.

 

אם יש לכם לקות למידה ואתם בדרך לאוניברסיטה, האחריות על ההצלחה האקדמית שלכם מוטלת עליכם, אבל אתם לא לבד. המרכז לתמיכה בסטודנטים עם לקויות למידה כאן בשביל לעזור לכם להיות עצמאיים ולהשיג את היעדים האקדמיים שלכם. אנחנו יכולים לתת לכם את הכלים להצליח!

 

יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי להתחיל את הלימודים באוניברסיטה ברגל ימין, כבר עכשיו לפני שהשנה האקדמית מתחילה:

 

להסדיר אבחון תקף באוניברסיטה

אחד הצעדים הראשונים שאנו ממליצים לכם עליו הוא להגיע לתחילת שנת הלימודים עם אבחון מתועד של לקות הלמידה. ללא האבחון הרשמי, לא תהיו זכאים להתאמות ולסיוע שהאוניברסיטה מציעה. אל תחכו לתחילת הלימודים! תחילת שנת הלימודים מלווה בהתרגשות ובעומס רגשי ולימודי, וקחו בחשבון שעם תחילת השנה רשימת הממתינים לאבחון מתארכת. נצלו את הזמן הפנוי עכשיו בתקופת הקיץ.

 

את האבחון מבצעים באחד המכונים של מת"ל. זהו אבחון דידקטי ממוחשב שיוכל לשמש אתכם בכל מוסד אקדמי שאליו תפנו. סטודנטים המוכרים באוניברסיטת תל אביב כלקויי-למידה מקבלים מגוון שירותים וליווי אקדמי. ככל שתסדירו את ההתאמות מוקדם יותר, כך תוכלו למצות את כלל ערוצי הסיוע עוד לפני תקופת הבחינות וקבלת ההתאמות. 

 

לפרטים נוספים לגבי אבחונים של מת"ל >

 

בואו להכיר אותנו

עוד בטרם פתיחת שנת הלימודים תוכלו להיפגש עם רכזת מומחית ללקויות למידה שתבנה יחד אתכם תכנית סיוע מקיפה, לפי תחומי החוזק והקושי שלכם. הרכזת תדע להפנות אתכם לשירותים השונים שהאוניברסיטה מציעה לסטודנטים עם לקויות למידה:

  • שיעורים פרטיים מסובסדים
  • חונכות על ידי סטודנטים מנוסים מהחוג שלכם
  • ליווי ותמיכה של איש מקצוע מומחה בלקויות למידה: הקניית אסטרטגיות למידה, ניהול זמן וליווי פרטני סביב התמודדויות שונות העולות בתוך המסגרת האקדמית.
  • השתתפות במכינות ובסדנאות קבוצתיות לשיפור כישורי הלמידה
  • סיוע פרטני/קבוצתי להתמודדות עם קשיים רגשיים וחברתיים

 

חברים דיגיטליים

 

יש מגוון של עזרים טכנולוגיים שיכולים לעזור לכם להתגבר על קשיים בלימודים. הקלטה של השיעורים, אפילו באמצעות הטלפון הנייד, יכולה לאפשר לכם להקשיב בשיעור בלי לדאוג שאתם לא מספיקים לסכם כל מה שאומר המרצה. ספרים רבים ניתן להשיג בפורמט דיגיטלי, וחלקם אפילו בגרסת אודיו. ישנן תוכנות מעבדי תמלילים שיודעות לזהות דיבור, וזה יכול לעזור מאוד לתלמידים עם דיסגרפיה שמתקשים בכתיבה.

 

תוכנת הקראה הנפוצה ביותר בעברית נקראת עלמה רידר (alma reader), והיא מתאימה מאוד גם לטקסטים באנגלית. בעזרת התוכנה ניתן להציג כל קובץ טקסט (Word, PDF) בצורה ויזואלית ובמקביל לשמוע את הטקסט המוצג. התוכנה נרכשה לשימוש ע"י אוניברסיטת תל אביב ומותקנת בכל מחשבי האוניברסיטה, בספריות ובכיתות השונות.

 

תלמידים במקצועות הריאליים, בהם נדרש לכתוב נוסחאות רבות, יכולים להעזר בתוכנת הקלדה בשם Lyx. בעזרת תוכנה זו ניתן לכתוב טקסטים מתמטיים בקלות ובמהירות ולגשר על קשיי הכתיבה. ניתן להקליד את הנוסחאות שנלמדו, לשמור אותן ולהשתמש בקיצורים שהוגדרו במקום להקלידן בכל פעם מחדש. השימוש בתוכנה הוא ללא עלות.

 

היום ישנם אפילו עטים דיגיטליים כגון LiveScribe Pen, שבהם יש מקלט. הסטודנט כותב ככל יכולתו על נייר מיוחד, אבל אם פספסתם חלקים בהרצאה מניחים את העט על האזור בדף בו חסר טקסט, והעט משלים את המילים החסרות. בעזרת חיפוש לא מסובך באינטרנט תמצאו מגוון גדול של עזרים וגאדג'טים, ומחקר קטן יסייע לכם להחליט מה מתאים לצרכים (ולתקציב) שלכם.

 

פינת לימוד מתאימה לצרכים שלכם

לקראת תחילת שנת הלימודים, הכינו לעצמכם פינת לימוד בבית שמתאימה לצרכים שלכם. נסו שאזור הלימוד יהיה רגוע ושקט גם מבחינה ויזואלית.

 

סדנאות בנושא למידה

 

הרשמו עכשיו לסדנא שתקנה לכם כלים להצליח בלימודים! במסגרת הסדנא תקבלו כלים פרקטיים ואסטרטגיות למידה שילוו אתכם במהלך התואר:

•    איך להתנהל בהרצאות
•    סדנת ניהול זמן
•    סדנא לסטודנטים ריאליים/הומניים בנפרד

יש לכם שאלות? רוצים להתייעץ איתנו?   

צרו קשר עם מרכז התמיכה לסטודנטים עם לקויות למידה באוניברסיטה:

טלפון : 03-6408232

דוא"ל: tmicha.ll.tau@gmail.com 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>